نکاتی در رابطه با اپیلاسیون

94

یکی از روش ‌های رایج زدودن موهای دست، پا و گاهی هم موهای صورت و ناحیه ی کشاله‌ ران، استفاده از دستگاه اپیلاتور است.

دکتر بهروز باریک ‌بین، متخصص پوست و مو و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره ی اپلاسیون و کار با دستگاه اپیلاتور یا همان در اصطلاح اپی لیدی این گونه می گوید:

این دستگاه در کندن و برطرف کردن موها کاملا موثر است، اما بر‌ خلاف لیزر درمانی باعث کاهش دایمی موها نمی ‌شود بلکه بسته به‌ نوع دستگاه و حالتی که انتخاب می ‌شود، می‌ تواند موها را بکند(اپیلاسیون نماید) یا آن ها را قطع کند(مثل تیغ).

امروزه دستگاه‌ های بسیار ظریفی ساخته شده ‌اند که می ‌توانند موهای خیلی کوتاه را هم بردارند. این دستگاه‌ ها محور چرخنده ‌ای دارد که به ‌واسطه ی طراحی جالبی که در آن به ‌کار رفته، با گیره ‌هایی موها را گیر می‌ اندازد و آن ها را از ریشه می‌ کنند. شبیه به ‌کاری که در بند انداختن یا اپیلاسیون با موم گرم انجام می ‌شود. بنابراین استفاده از دستگاه‌ اپیلاتور روشی موقتی در زدودن موهای بدن است، نه روشی دایمی.

البته بعضی ‌ها پس‌ از استفاده از دستگاه اپیلاتور دچار حساسیت پوستی و علایمی مانند گرمی، قرمزی و خارش و سوزش می ‌شوند. برای این افراد راه کارهایی وجود دارد که این علایم حساسیت به حداقل برسد:

 بهتر است همیشه اپیلاسیون را بعد از حمام یا دوش گرفتن با آب ‌گرم مایل به داغ انجام دهید. آب ‌داغ باعث باز ‌شدن روزنه ی موها در پوست شده و ریشه ی موها را آرام و راحت می ‌کند و‌ لذا مو راحت ‌تر از ریشه کنده می ‌شود و درد و حساسیت های این عمل نیز تا حد زیادی کاهش می یابد..

یادتان باشد که دستگاه اپیلاتور یک دستگاه الکترونیکی است و نباید آب به آن بخورد زیرا بدون شک خراب خواهد شد البته انواع ضد آب آنها هم در بازار موجود است ولی باز هم بهتر است که از رساندن آب به قسمتهای حساس آن جلوگیری شود..

حرکت دستگاه باید به ‌سمت جهت رویش‌ موها باشد، بر خلاف زدودن موها توسط تیغ که نیاز به حرکت تیغ در خلاف جهت رویش موها دارد زیرا دستگاه اپیلاتور به‌ گونه‌ ای طراحی شده که در‌ جهت رویش موها بهتر کار می‌ کند.

در همین رابطه دکتر گلرخ ثریا ، ۱۲ نکته اساسی را برای استفاده ای راحت تر و ایمن تر یادآوری می کند:

باتری دار بهتر است یا برقی؟

این نکته ی خیلی‌ مهمی است که باید هنگام خرید دستگاه اپیلاسون به خاطر داشته باشید. معمولا این وسایل در دو نوع برقی و باتری ‌دار در بازار موجود هستند. انواعی که با باتری قابل ‌شارژ کار می ‌کنند برای مسافرت مناسب ‌تر هستند ولی به خاطر داشته باشید قبل از اولین استفاده از این وسیله باید باتری آن را ۸ تا ۱۲ ساعت شارژ کنید و همواره به ‌یاد داشته باشید که قبل از استفاده، دستگاه شما شارژ داشته باشد تا در حین کار کارایی لازم را داشته باشد.

تیغه‌ ها درست می ‌چرخند؟

بعد از برداشتن درپوش روی تیغه های اپیلاتور، به حرکت تیغه ‌ها دقت کنید تا حرکتی درست و در ‌جهت مناسب داشته باشند تا به پوست شما آسیبی وارد نکنند. اگر تیغه ها درست نمی‌ چرخند، تا تعمیر کامل دستگاه از آن استفاده نکنید.

به یاد داشته باشید : مرطوب‌ کننده، ممنوع

فراموش نکنید قبل از برداشتن موها با این دستگاه باید پوست ‌تان را از هر‌گونه آلودگی و احتیاطاً چربی پاک کنید. می ‌توانید محصولات مناسب پوست ‌تان را به کار ببرید. بهتر است قبل از استفاده از دستگاه موکن، موها با آب‌ گرم یا ولرم مرطوب شده باشد. یک شگرد دیگر برای بهتر عمل کردن این دستگاه این است که قبل از استفاده از آن موهای تان را در جهت خلاف جهت رویش مو، لیف بزنید. این عمل باعث می ‌شود موها از حالت خوابیده روی پوست خارج شوند ( در اصطلاح بلند شوند) و بهتر به‌ وسیله دستگاه گرفته و برداشته شوند. درست قبل از استفاده از اپیلاتور پوست و موی ‌تان را خشک کنید و از هیچ‌ گونه مرطوب‌ کننده، لوسیون یا پودر روی پوست ‌تان استفاده نکنید چون موها به هم می‌ چسبند و به‌ وسیله دستگاه گرفته نمی‌ شوند.

کشیدن پوست از موارد ضروری است

برای این که موها بهتر و راحت ‌تر کنده شوند، پوست ‌تان را بکشید. این کار را می ‌توانید با کشیدن پوست ‌تان زیر انگشتان ‌تان انجام دهید. روش صحیح اینطور است که دستگاه اپیلاتور را با اندکی زاویه قبل از روشن کردن روی پوست ‌تان بگذارید. به ‌آرامی آنرا در شکل ‌های دایره ‌ای روی پوست ‌تان حرکت دهید و از اعمال فشار خیلی زیاد هم خودداری کنید. در هنگام استفاده از این دستگاه موکن روی نواحی حساس بدن ‌تان دقت کنید (مانند داخل بازو و پشت زانو) در این حالت بهتر است عضو را به صورت افقی نگه ‌دارید و سپس با احتیاط کامل استفاده کنید.

می توانید برای ایمنی بیشتر پوست از ضد‌حساسیت استفاده کنید

اگر شما اصرار دارید که بلافاصله پس از اپیلاسیون از کِرِم‌ های مرطوب‌ کننده استفاده کنید، انواعی را انتخاب کنید که مخصوص پوست‌ های حساس هستند و از التهاب و بر‌افروختگی و حساسیت پوست شما پس از استفاده از این وسیله پیشگیری می ‌کنند.

استفاده از ویتامین E خالص هم خوب است، چرا که باعث التهاب پوست نمی ‌شود و ازطرفی هم باعث بهبود سایش ‌های خفیف پوستی در اثر تماس تیغه‌ های دستگاه با پوست می‌ شود. اگر التهاب پوست شما بیش از ۲۴ ساعت باقی ماند، بهتر است مورد را با پزشک کتخصص درمیان بگذارید.

دستگاه را قبل و بعد از استفاده را تمیز کنید

این خیلی مهم است که اپی ‌لیدی ‌تان را بلافاصله پس از مصرف تمیز کنید. یک مسواک بردارید و موهای اضافی درون آن را بیرون کنید. سپس در‌پوش آن را روی تیغه‌ ها بگذارید.

استفاده بدون محدودیت زمانی

توجه داشته باشید برای اپیلاسیون لازم نیست شما مدت خیلی زیادی صبر کنید. کافی است موهای زاید اندکی جوانه بزنند. فراموش نکنید موها در این اندازه به بهترین نحو جذب دستگاه اپیلاتور می ‌شوند. اگر موها خیلی بلند باشند برداشتن آن ها با این دستگاه دشوار و بعضاً دردناک تر خواهد بود.

جلوی التهاب پوست را بگیرید

در برخی از انواع دستگاه ‌های اپی ‌لیدی، کرم‌ های مخصوص وجود دارد که باید آن را بلافاصله پس از مصرف دستگاه روی موضع‌ بمالید تا از التهاب پوست جلوگیری کنید. توصیه ما این است که اگر دستگاه شما از انواع معتبر است، می ‌توانید با خیال آسوده از این کرم‌ های ضد حساسیت، بلافاصله پس از اپیلاسیون، استفاده کنید در غیر اینصورت مراقب کرم های موضعی که بر روی پوست خود می زنید باشید.

اپیلاتور وسیله ‌ای کاملا شخصی است

گر چه اپیلاتور را می ‌توان با محلول ‌های ضد عفونی ‌کننده، پاک کرد و تعداد باکتری ‌های سطح آن را کاهش داد ولی این وسیله، وسیله‌ ای کاملا شخصی است چون هنگامی ‌که موها از ریشه کنده می ‌شوند، ممکن است توام با اندکی خون ‌ریزی باشد و امکان انتقال بیماری ‌های ایدز و هپاتیت از طریق استفاده مشترک از این وسیله وجود خواهد داشت. فراموش نکنید این میکروب‌ ها فقط از طریق استریل کردن از بین می ‌روند و شما نمی ‌توانید این دستگاه را بشکل اصولی استریل کنید.

اپیلاتورهای ارتعاشی را امتحان کنید

گاهی برخی از انواع دستگاه‌ های موکن دارای بخش ‌هایی هستند که باعث وارد آمدن لرزش‌ هایی به پوست و مو می‌ شوند و این باعث می ‌شود موها مستقیم شده و راحت ‌تر‌ به‌ وسیله این دستگاه برداشته شوند.

حساس‌ ها مراقب باشند

پوست بعضی‌ خانم ها فوق‌ العاده حساس است و پس از کندن موها از ریشه‌ به ‌وسیله ی این دستگاه دچار حساسیت‌ های شدید و التهاب های نامطلوب می ‌شود البته مقداری حساسیت پس از استفاده از این دستگاه طبیعی است ولی اگر در روزهای پس از استفاده از این وسیله، همواره پوست شما دانه ‌دانه ‌های قرمزی داشت، باید استفاده از این وسیله را کنار بگذارید و به‌ سراغ روش‌ های دیگر حذف موهای زاید بروید که تناسب بیشتری با پوست شما دارد.


ما را راهنمایی کنید