نکاتی که باید در مورد اصلاح صورت بدانید

285

روییدن ریش در صورت آقایان یکی نشانه های بلوغ جنسی است. در واقع بین پسران جوان، اولین اصلاح صورت، یکی از مهم ترین عوامل و علایم دوران گذار از کودکی به مردی است. اماشاید جالب باشد بدانید که حالات روحی روانی مانند فشارهای عصبی، اضطراب و کار کردن زیاد بر رشد ریش تاثیردارند.

اعتیاد به مصرف مشروبات الکلی در مردان غیرمسلمان، به وضوح رشد ریش صورت را کاهش می دهد. از آنجا که رشد روزانه ریش ۲ میلی متر است، بنابراین در کسانی که ریش نمی گذارند اصلاح روزانه ضرورت دارد.

در یک محاسبه ساده، مردانی که هر روزه ریش خود را می تراشند حدود ۶ ماه از عمرشان را صرف اصلاح صورت خود می کنند. تراشیدن روزانه ریش به پوست صورت و گردن، آسیب های پوستی ظریفی می زند و استمرار آن می تواند مشکلاتی ایجاد کند.

سطح خارجی پوست صورت و گردن نیز تحت فشار تیغ اصلاح، همه روزه کنده و لایه برداری می شود، قبل از اینکه به طور طبیعی سلول های این لایه خارجی آماده دفع شدن باشند. این عمل سرعت ساخته شدن پوست جدید را تا ۳۵ درصد نسبت به حالت طبیعی افزایش می دهد و سلول های پوستی که به سرعت به سطح خارجی پوست رسیده اند آمادگی طبیعی تماس با عوامل محیطی (آفتاب، گرما، خشکی، سوز و سرما) را ندارند.

شاید بسیاری از آقایان ندانند به علت مصرف اودکلن و محلول های الکلی بعد از اصلاح، چربی پوست دائماً حل می شود و در نتیجه کاهش می یابد.

همچنین به علت مصرف خمیر ریش و آب گرم (حین اصلاح) موقتا رطوبت پوست صورت افزایش می یابد، اما اندکی بعد ، سلول های پوست صورت آب خود را از دست می دهند و همچنین چربی هایی که باعث حفظ و نگهداری آب پوست می شوند کاهش می یابند. بنابراین به طور مضاعف، آب پوست صورت از دست می رود و پوسته پوسته و ناصاف به نظر می رسد.

در نتیجه، بعد از مدتی احساس جمع شدگی پوست صورت پیش می آید و در برابر ترشح عرق و چربی خود صورت و عوامل محیطی بسیار حساس و تحریک پذیر می شود.

تراشیدن ریش به صورت روزانه در برخی از آقایان باعث برگشتن و فرورفتن ریشها در پوست صورت می شود. در بانوانی که به طور مستمر موهای پای خود را اصلاح می کنند نیز چنین پدیده مشابهی در ساق پایشان دیده می شود.

محصولات قبل از اصلاح

مهم ترین و مرسوم ترین لوازم اصلاح، بعد از تیغ، ریش تراش برقی است که برای تراشیدن موی ریش و بدن به کار می رود. قبل از اصلاح صورت با تیغ می توان به نحوی موی صورت را آماده کرد تا مشکلات و ناراحتی ناشی از تیغ به حداقل برسد. مزیت تراشیدن ریش با تیغ، ایجاد نرمی صورت و از ته زدن موها است ولی از طرفی مشکل بریدن صورت و همچنین برداشته شدن لایه های پوستی مطرح است.

محصولات ریش تراشی شامل صابون ها، خمیرها و نرم کننده ها هستند. شستن صورت با آب گرم و صابون انجام اصلاح را آسان تر و راحت تر می کند.

در مواردی که از ریش تراش برقی استفاده می شود، باید موهای ریش سفت و سخت باشند بنابراین صورت باید فاقد هرگونه چربی باشد. برای کم کردن تحریک پوست، چربی های اضافی باید از طریق مصرف مواد الکل دار که به همین منظور ساخته شده اند، گرفته شود و مواد قابض جهت سفتی و زبری ریش به آن اضافه شده است.

توجه داشته باشید ، صابون های اصلاح، همان صابون های معمولی دستشویی هاو حمام ها نیستند. این صابون ها چرب تر، جاذب تر و دارای اثر طولانی تری نسبت به انواع دیگر می باشد . خمیرریش هایی که نیاز به فرچه ندارند، مخصوص پوست های خشک و حساس هستند و نسبت به خمیرریش های معمولی پوست را نرم تر می کنند و صدمات ناشی از تیغ را بر روی صورت به حداقل می رسانند. خمیرریش هایی که کف ایجاد می کنند، امولسیون های صابونی هستند که حاوی ۴۰ تا ۵۰ درصد اسیدهای چرب هستند. خمیرریش هایی که به صورت آئروسل هستند، حلالیت بسیار بالایی دارند و اثرات صابونی آنها حتی با آب سرد حداکثر است.

محصولات بعد از اصلاح

مصرف محلول ها و حوله های گرم مخصوص بعد از اصلاح، باقیمانده ذرات خمیرریش را ازروی پوست صورت کاملا برطرف کرده و به پوست آرامش وطراوت بیشتری می بخشد. مصرف لوسیون ها بعد از اصلاح باعث بازگشت pH اسیدی پوست (که به علت خمیرریش قلیایی شده است)، قطع خون ریزی های خفیف در اثر بریدن و برطرف کردن بوی خمیرریش می شود.

هر چند بعضی پوست ها هنگام اصلاح به آسانی بریده می شوند بنابراین این دسته از مردان باید بعد از هر اصلاح بلافاصله از محصولات بندآورنده خون حاوی سولفات آلومینیوم استفاده کنند. مصرف لوسیون ها بعد از اصلاح باعث بسته شدن مجدد منافذ پوست صورت که به علت آب گرم گشاد شده بودند می شود و از طرفی احساس سوزش، خون ریزی خفیف به علت بریدن و احساس ناخوشایند بوی خمیرریش را از پوست برطرف می کند.

این محلول ها که حاوی درصدهای کمی از الکل هستند، عفونت احتمالی در محل بریده شدن پوست صورت را کاملا از بین می برند و احساس سوزش را به حداقل می رسانند زیرا هیچ گونه احساس ناراحتی بعد از اصلاح نباید حس شود.


ما را راهنمایی کنید