سشوار کشیدن و تراشیدن موی کودکان اشتباه است

306

یکی از باورهای غلطی که متأسفانه بین بعضی عوام شایع شده تراشیدن موی سر نوزادان به بهانه پرپشت شدن آن است. حال اینکه این کار به هیچ عنوان ارزش علمی ندارد و در واقع این باور، حاصل یک اشتباه دیداری و باور غلط است.

ساختار مو بگونه ای است که وقتی از سمت ریشه به سمت نوک مو می رویم، مو نازک تر می شود. درنتیجه وقتی شما موی نوزادتان را تیغ می زنید قسمت نازک مو می افتد ولی سطح مقطع مو که ضخیم تر است باقی می ماند. در نتیجه شما فکر می کنید با تیغ زدن ، موی نوزاد ضخیم تر شده است. در حالی که وقتی مو رشد کند و به سمت بالا بیاید مجددا نازک می شود.

عامل دیگری که باعث ایجاد این باور غلط شده مراحل مختلف رشد مو است. لازم است بدانید که موی سر انسان سه مرحله رشد دارد. مرحله آناژن یا رشد، مرحله کاتاژن یا استراحت و مرحله تلوژن یا مرگ.

وقتی شما مو را با موچین، تیغ یا هر وسیله دیگری از پوست جدا می کنید، در واقع موی در حال استراحت یا مرگ را وارد مرحله رشد می کنید. در نتیجه سرعت رشد مو افزایش یافته و پس از آن مجددا وارد مرحله استراحت می شود. این امر باعث می شود که شما فکر کنید با تیغ زدن، بند انداختن یا کندن مو رشد مو بهتر، سریعتر شده که این کار آنها را ضخیم تر می کند.

بهترین زمان برای اولین کوتاهی موی کودکان

: هیچ فرقی نمی کند که شما موی کودک تان را برای اولین بار در چه سنی کوتاه کنید. نکته ای که دانستن آن مفید است این است که نوزادان پس از تولد، دارای مویی هستند که داخل رحم رشد کرده است و به آن موی داخل رحمی یا لانوگو می گویند.

بعد از تولد و بعد از گذشت ۳ تا ۴ ماه موی لانوگو که مویی نازک و ظریف است می ریزد و به جای آن مویی کرک مانند به نام ولوس بر روی سر نوزاد رشد می کند. به تدریج و با گذشت زمان موی ولوس در قسمت سر ، جای خود را به موهایی ضخیم تر به نام ترمینال می دهد اما تا مدت ها در قسمت های دیگر بدن ، موی ولوس باقی می ماند. بنابراین چه والدین سر کودک را بتراشند چه نتراشند لانوگوها یا موهای داخل رحمی طی ۲ تا ۳ ماه می ریزند.

شاید ظاهر موها از نظر مادر خیلی متفاوت نباشد ولی در اصل ماهیت این موها با هم فرق های زیادی دارند. بنابراین همان طور که اشاره شد اصلاح و تراشیدن موی نوزاد مخصوصا با تیغ و یا ماشین های خیلی خشن تاثیری در روند افزایش مو، ضخیم شدن مو، پرپشتی و جلوگیری از ریزش مو ندارد.

سن تراشیدن مو هم با توجه به آداب و رسوم هر خانواده ای متفاوت است. به عنوان نمونه بعضی هندی ها اصلا موی کودکشان را نمی ترشاند یا اصلاح نمی کنند تا کودک بزرگ شود و خودش تصمیم بگیردکه آنها را بزند یا همچنان باقی نگه دارد.

اما موضوعی که در این بینلازم به یادآوری است اینست که همان طور که بزرگسالان نباید با موهایشان با خشونت رفتار کنند در مورد کودکان نیز نباید به هیچ وجه با خشونت موی آنها را شانه یا سشوار بکشید. از آنجا که کودکان فاقد هورمون جنسی هستند میزان چربی موی آنها بسیار کم است. به همین دلیل به آسانی صدمه دیده و شکننده و حساس می شود.

بنابراین توصیه می کنم موی کودکان را حتی الامکان سشوار نکشید یا برای زیبایی آنها به خصوص در مورد موی دختران، موهایشان را بیش از حد نکشید و از حالت دهنده های قوی استفاده نکنید. سعی کنید در حد متعادل و بدون اعمال خشونت موها را شانه کنید و برای خشک کردن موهایشان کمتر از سشوار استفاده کنید.


ما را راهنمایی کنید