آیا برداشتن موی بینی مضر است؟

93

همانطور که می دانید وظیفه اصلی موهای بینی پالایش مواد اضافی هوایی است که تنفس می کنیم. در واقع اینطور می توان گفت که موهای بینی همانند فیلتر هوای اتاق عمل می کنند. آنها ذرات گرد و غبار، ویروس ها، باکتری ها و مواد سمی را به دام می اندازند تا ما در بازدم یا عطسه آنها را بیرون بدهیم.

گاهی اوقات تراکم بیشتر موهای بینی می تواند یک مزیت باشد. براساس یافته های پزشکی احتمال ابتلا به آسم در افرادی با موهای بینی کم پشت، سه برابر بیشتر از کسانی است که موهای بینی پرپشتی دارند. اما این واقعیت پزشکی دلیل بر آن نمی شود که جلوی رشد بی رویه موهای بینی خود را نگیریم.

موی بینی صرفاً نخستین خط دفاعی بینی دربرابر عوامل نامطلوب خارجی است. پشت آنها مژک ها قرار دارند، رشته های مویین بسیار کوچکی که مدام به عقب و جلو حرکت می کنند. این مژک ها گرد و خاک و مولکول های مضر احتمالی را به سمت گلو جارو می کنند. در آنجا این مواد به شکل قطره کوچکی از مخاط جمع می شوند که ما آن را سرفه می کنیم یا قورت می دهیم. در صورت قورت دادن، اسید معده بخش اعظم این مواد مضر را بطور کامل نابود خواهد کرد.

اما همانطور که گفته شد عده ای نیاز دارند تا به فواصل زمانی مشخص موهای خارج شه از بینی خود را که ظاهری نامطلوب به آنها می بخشد را بچینند یا کوتاه کنند. بهتر است بدانید کندن موهای بینی بصورت خشن و بدون احتیاط  کار خطرناکی است. از آنجایی که بینی محیط استریلی نیست این کار می تواند منجر به بروز عفونت های ناخوشایندی شود.

برای همین توصیه می شود در صورتی که از بلند شدن موهای بینی خود رنج می برید می توانید از دستگاه های موزن بینی که سایزهای کوچک و قابلیت های مختلف دانرد استفاده کنید. این دستگاه های موهای جلویی بینی را بطور کامل و با ریتمی یکنواخت بر می دارد تا کمترین آسیب به سیستم تنفسی و مجرای داخلی بینی وارد شود.


ما را راهنمایی کنید