موهای خود را چگونه فر کنیم ؟

89

معمولا برخی افراد در مواقعی که از مدل موی خود خسته می شوند تصمیم به فر کردن آن می گیرند. اگر شما هم در این لحظه این فکر به ذهنتان خطور کرده است در این صورت اگر می خواهید موهای تان آسیب ببینند، حتما فر شیمیایی را انتخاب می ‌کنید، ولی اگر نمی ‌خواهید موهای تان آسیب زیادی ببینند، توصیه ما این است که سراغ بیگودی و یا فر داغ بروید.

اگر برای فر کردن شش ماهه موهای تان به آرایشگاه بروید، باید منتظر یک جنگ شیمیایی تمام عیار بین موهای سرتان با مواد شیمیایی باشید که احتمالا عوارض جانبی آن تا مدت ها دست از سرتان بر نمیدارد.

برای فر کردن موها در آرایشگاه از ماده شیمیایی به نام “پرمننت” استفاده می ‌شود. زمانی که شما از این ماده بر روی موهای خود استفاده می کنید ، ابتدا پل‌ های گوگردی موجود در ساختمان مو طوری شکسته می ‌شوند و موی پیچیده شده در بیگودی، شکل فر مورد نظر را به خود می گیرد.

سپس پیوندهای گوگردی در حالت جدید یا همان فر و پیچیده شده به هم قرار می ‌گیرند که بعد با استفاده از یک محلول خنثی ‌کننده، فر مو «سفت و ثابت» می ‌گردد.

روش کار معمولا بدین صورت است که ابتدا موها شسته شده و در بیگودی مخصوص پیچیده می ‌شود. قطر لوله بیگودی، طرز قرار گرفتن و تعداد آن ها در سر، تراکم فر و مدل نهایی مو را مشخص می ‌کند. وقتی همه بیگودی‌ ها سرجای خود و بر روی موهای سر قرار گرفتند، هر بیگودی با محلول فر آغشته می‌ گردد. به دلیل اینکه محلول فر پوست را تحریک می ‌کند، باید دقت کنید که با پوست ناحیه مجاور تماس پیدا نکند.

محلول فر معمولا باید چیزی در حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه روی مو باقی باقی بماند . این مدت زمان با در نظر گرفتن شرایط مو، قدرت محلول فر، درجه حرارت محیط و تعداد بیگودی ‌های فر به‌ طور دقیق تعیین می ‌گردد.

پس از آن که موی پیچیده شده به‌ طور کامل آب‌ کشی شد، هر بیگودی را با محلول خنثی ‌کننده آغشته می ‌کنند. پس از چند دقیقه موها با آب، آب‌ کشی شده و بیگودی ها برداشته می ‌شوند.

از بیگودی تا بابلیس‌

امروزه بیگودی ‌های الکتریکی، رایج‌ ترین وسیله فر هستند. اکثر مردم از روش سنتی “شستن و مدل دادن و خشک کردن” راضی نیستند. به جای آن موهای شان را خشک می‌ کنند و سپس برای فر کردن از بیگودی ‌های الکتریکی یا فر داغ برای این منظور استفاده می‌ کنند.

بیگودی‌ های الکتریکی معمولا لوله‌های سفت پلاستیکی در چند اندازه مختلف و در قطرهای مختلف هستند که معمولا در جعبه‌های ۲۰ تا ۲۴تایی قرار دارند. لوله‌ های بیگودی، سطح دندانه‌ دار یا صاف دارند. لوله‌ های صاف برای موها بهترند، زیرا موقع برداشتن از روی موها، کمتر گره می خورند.

اغلب دستگاه های بیگودی الکتریکی دارای کلید قطع و وصل است. هنگامی که تا درجه مشخصی گرم شد، به‌ طور اتوماتیک قطع می ‌گردد. بعضی مدل ‌ها یک فیوز اطمینان حرارتی نیز دارند که از گرم شدن خیلی زیاد بیگودی که باعث سوختن یا آسیب‌ دیدن مو می ‌گردد، جلوگیری می‌ کند ولی باز هم توصیه می شود تا در هنگا استفاده از موی خود غافل نشده و روند فر شدن را لحظه به لحظه دنبال کنید تا از وارد شدن آسیب احتمالی به موهایتان جلوگیری کرده باشید.

برخی لوله‌ های بیگودی الکتریکی دارای محفظه پلاستیکی مخصوص آب هستند. وقتی رول گرم شد، آب بخار می ‌شود و با فشار در لوله‌ ها نفوذ می ‌کند. بخار، اندکی رطوبت به مو اضافه می ‌کند که با گردش خود، به مدل دادن موقتی مو کمک می ‌کند.

اما بابلیس که امروزه محبوبیت بیشتری نسبت به قبل پیدا کرده است، جدیدترین نوع بیگودی ‌های الکتریکی است و میله پلاستیکی بلند و قابل انعطافی است که مو را دور آن می ‌پیچند. بابلیس‌ بیشتر از رول معمولی به موها حالت فر و استحکام می‌ دهد.

فر داغ الکتریکی

فر گرم الکتریکی امروزه بعد از سشوار، رایج ‌ترین وسیله فر کردن مو است. زندگی مدرن که شستشوی مکرر مو را ضروری نموده، فرصتی برای مراجعه هفتگی به سالن‌ های آرایشی نمی ‌گذارد. به همین دلیل این فرها طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرده اند. گرمای ناشی از فر داغ، برخی از پیوندهای هیدروژن ضعیف مو را تجزیه نموده که این اتفاق در نهایت موجب می شود که موی سر، حالت موجی موقتی به خود بگیرد.

اکثر فرهای داغ، درجه بالا و متوسط دارند. درجه پایین ‌تر، مو و پوست سر را کمتر می ‌سوزاند، ولی فر سفتی ایجاد نمی‌ کند. بیگودی‌ های فر داغ از بیگودی ‌های الکتریکی گرم‌ تر هستند و در صورت بی‌ توجهی ممکن است به پوست سر آسیب بزنند و حتی گاهی اوقات ممکن است باعص صدمات جبران ناپذیر شوند.

موقع استفاده از فر داغ الکتریکی، در صورتی که نکات ایمنی و سلامت مو را در نظر بگیرید جای نگرانی برای آسیب مو وجود ندارد، زیرا اکثرا مجهز به درجه کنترل گرما هستند و به محض رسیدن گرما به درجه‌ای که به مو آسیب برساند (حدود ۱۰۰ درجه سانتی‌ گراد) دستگاه خاموش می ‌گردد.

امروزه بیگودی‌ های فر داغ با سطح صاف یا سطح دندانه‌ دار در بازار موجودند که بسته به نوع نیازتان می توانید آنها را تهیه و استفاده کنید. با نوع دندانه ‌دار ممکن است مو گره‌ بخورد و آسیب ببیند ولی اثر آن هم از نوع سطح صاف ( در بعضی موارد) بهتر است.. اکثر بیگودی ‌های فر داغ به صورت دو یا چند حلقه ‌ای و در دو اندازه کوچک و بزرگ وجود دارند.


ما را راهنمایی کنید